XV Dziedziniec Sztuki – Relacja

Kultura w naszym mieście na pewno istnieje, przykładem na to jest piętnasta edycja Dziedzińca Sztuki organizowana przez samoorganizacje artystyczną Zamek Nadaje oraz Towarzystwo Aktywności Kulturalnej Jawor w Zamku Piastowskim. Dziedziniec Sztuki to pewna wizytówka tego, co w Jaworskiej kulturze najlepsze i najwartościowsze. Atrakcyjny program składał się z wybranych zjawisk świata tańca, muzyki, kina i sztuk plastycznych. To zarówno miejsce prezentacji artystycznego środowiska Jaworzan, jak i miejsce jego konfrontacji z dokonaniami nie tylko artystów polskich, ale i twórców zagranicznych.

W ramach kilkudniowego spotkania prezentowane były wystawy, filmy, spotkania z artystami, warsztaty. Prezentacja współczesnej sztuki zaangażowanej w miejscu gdzie te prawa były łamane. W ciągu czterech dni fani dokumentu mogli znaleźć coś dla siebie na 19. Objazdowym Festiwalu Filmów WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie oraz „KINO KREDO” czyli odzyskane i zdigitalizowane przez Telewizje Jawor filmy dokumentalne Jawora autorstwa Janusza Kredoszyńskiego. Jam Session vol. 5 Guitar Hero oraz bębniawa na zielonej wyspie dziedzińca Zamku Piastowskiego z udziałem osobowości muzycznych działających przy Jaworskim Zamku. Nie mały wkład wniosła grupa teatralna Wernisaż przygotowując plenerowy spektakl pod tytułem „ściana ognia”. Weekend rozpoczął się od finisażu interdyscyplinarnej wystawy jaworskich artystów pt: JaworART 2 a następnie w sali koncertowej im. Witkacego w siedzibie Zamek Nadaje odbył się koncert Wolnej sceny Hip Hopowej którą reprezentowali Radecki, Sieku, Apollo Łajt, Grind oraz skład Hip Hop Bullet’s. Festiwal zakończył się w sobotę projekcją Watch Docs, spotkaniem autorskim z liderem zespołu Ga Ga Zielone Żabki Mirosławem Smalec Malcem i koncertem Strefa Metalu z zespołami Royal Beggars i Weiting for Nemesis.

Wielkie podziękowania dla instytucji wspierających Miejskiej Biblioteki Publicznej, Spółdzielczemu Klubowi „Piast”, Muzeum Regionalnym w Jaworze, Gminie Jawor, Promocji Miasta oraz Burmistrza Miasta Jawora Emiliana Bery za objęcie patronatem festiwalu Watch Docs, oraz dla Marcina Lisowskiego, Roberta Mazurka, Dariusza Kwaśnego, Kuby Nowak, Małgorzaty Kosińskiej, Bogumiły Kądziołki, Marioli Ziemnik, Dominiki Roczniak, Joli Czaplickiej, Jana Mazurka ze szkoły gry na gitarze, Smalca, Yetiego Ummaru Tatrzanskyego, Sławka Błażkowa, Mateusza Olszaka, Macieja Walaszka,, Damiana Witke, Przemka Kocwina, Dawida Wojciechowskiego,, Damiana Komana, Krzysztofa Czekajło, Arka Guściory, Olfy Witungiewicz, Patrycji Jarosz, aktorom Dominikowi Kwiatkowskiemu, Joannie Boczuli, Julii Wiśniewskiej, Katarzynie Mroczek, Aleksandrze Ślusarczyk, Dawidowi Sekuła, Igorowi Górskiemu, Marysi Sawczuk, Emmie Gotowskiej, Poli Malinowskiej, Hani Wiśniewskiej, Oliwi Piżyk, Aleksandrze Biszczanik, Darii Ciesielskiej za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu imprezy Dziedziniec Sztuki, dzięki którym całość imprezy przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Dziękuje również mojej żonie Katarzynie za anielską cierpliwość!!! 😉
Dziedziniec Sztuki ma na celu przybliżenie społeczności lokalnej znaczenia szeroko rozumianej sztuki, pokazanie, że jest nią nie tylko ta, którą możemy podziwiać w muzeach i galeriach, że sztuka uczy i bawi , że może stać się sposobem na życie. Zapraszamy więc na następną odsłonę za rok.

Piotr Maciej Kądziołka