Zamek Nadaje podsumowanie roku: inicjatywy i muzyczne nowości 2020

Przygotowaliśmy chronologiczne podsumowanie działań Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje w mijającym 2020 roku. Pomimo wielu zewnętrznych przeciwności, nie ustawaliśmy z uzewnętrznianiem i urzeczywistnianiem wizji i idei rozbłyskujących w naszych głowach. Nowe okoliczności inspirowały do nowych rozwiązań… pojawiło się sporo muzycznych nowości, kontynuowaliśmy nasze dotychczasowe inicjatywy i zapoczątkowaliśmy kilka nowych, twórczych działań.

Jak zwykle z początkiem roku tak i 2020 rozpoczynaliśmy planowaniem koncertów, festiwali, wydawnictw, inicjatyw. Rok zazwyczaj zaczynamy małym rozpędem i powoli nabieramy tempa, graliśmy próby, koncerty na zaplanowanej zimowo-wiosennej trasie i nagle z dnia na dzień wszystko się zatrzymało, a media zaczęły groźnie huczeć o wirusie… pandemii… W jednej, ciężko uchwytnej chwili znaleźliśmy się w nowej, pandemicznej rzeczywistości… wszyscy dotknięci niepewnością jutra i strachem grzanym przez media.

Jedną z pierwszych odpowiedzi na nową rzeczywistość był tekst Pandemia koronawirusa zwiększa świadomość opublikowany początkowo na FB, później ponownie na naszej stronie www, chwilę po tym jak zaistniała w Świecie. Tekst wskazywał palące, ogólnoświatowe problemy, ukazując je w nowym pandemicznym świetle. Stawiał pytania jak pandemia może wpłynąć na ludzką świadomość: czy zmieni postrzeganie światowych problemów, przed którymi stoi człowiek i zainspiruje do podejmowania nowych działań?

Chwile po tym w Zamku w ruch poszły twórcze młyny by naświetlać i nadawać idee wzmocnione muzyczną wibracją. Pierwszą jaskółką była transmisja koncertu Ga-Ga Zielone Żabki live z Zamek Nadaje. Pomimo wprowadzanych coraz to większych zakazów Smalec i Lisu spotkali się 29 marca w Zamku i zagrali na dwie gitary pełen energii koncert, wlewający mnóstwo pozytywnych wibracji w ten trudny czas.

Minęło zaledwie kilkanaście dni, a do muzycznej akcji wkroczyła Radykalna Wieś z remiksem piosenki Joanny Słowińskiej „Kalina”.

W tym czasie wystartowała witryna www.zameknadaje.pl i w końcu doczekaliśmy się swojego skrawka internetu gdzie możemy prezentować naszych artystów, twórcze inicjatywy i dystrybuować nasze wydawnictwa na pomocą zamkowego sklepu. Kolejną nowopowstałą inicjatywą była audycja radiowa Zamek Nadaje Kulturę w czasie kwarantanny, w ramach której Smalec i Lisu nadawali muzykę zamkowych zespołów.

W audycji nadawane były utwory, powstałe na przełomie ostatnich 30 lat działania naszej Samoorganizacji Artystycznej, ale z dnia na dzień pojawiało się coraz więcej muzycznych nowości od Shantiego, który zawsze pełen jest nowych muzycznych pomysłów i inspiracji.  Zaczęło się od projektu muzycznego „Droźdźki” – to rodzinny zespół powstały w czasie kwarantanny. Jak sami o sobie piszą: pierwsze skrzypce na wokalu i bębnach Nitaj Droździk, drugi głos mama Lilka , młody Nimaj breakdancuje, a tata Shanti na basie i innych bajerów masie…  „Vege Punky” to piosenka pozytywna, radosna i luźna, o jednej bardzo ważnej dla nas sprawie….

Dzień później do muzycznej ofensywy włączył się Zuch Man z premierą klipu do utworu „Grawitacja” zapowiadającego jego drugą solową płytę. Tak o utworze pisze jego twórca: w dobie zamętu, przepływu informacji, która z kolei za chwilę może być, lub staje się dezinformacją, niemiłości, niezrozumienia, nietolerancji, niewolności nie, nie, nie… nie wiem czego jeszcze… zostawiam Wam kawałek mojej obserwacji wynikającej
z niepokoju czasów obecnych… hmm – a może Wy czujecie inaczej ? Dlatego zapraszam – posłuchajcie, obejrzyjcie, udostępnijcie, komentujcie…

Kolejny dzień przyniósł kolejną premierę, tym razem utwór od Kus Kus Klan – najmłodszej ekipy z Zamek Nadaje, tworzonej przez dzieci jaworskich artystów, muzyków zespołów Javara Sound System, Ga-Ga Zielone Żabki, Izajasz, Positive Vibration, Radykalna Wieś, Jak Wysoko. Grają od ponad roku i jest przekaz i moc! To młodzi gniewni zmieniający Świat, zresztą sprawdźcie sami!

Ta muzyczna ofensywa zainspirowała naszego zamkowego Lisa, który wystartował ze swoim muzyczno-poetyckim projektem Lisu, nagrywając domowy live do utworu Wolność się nie opłaca.

W tym czasie, na polskiej scenie muzycznej pierwsze skrzypce zaczęła grać akcja hot16challange, a jako pierwszy z zamkowych załogantów wyzwanie podjął nie kto inny jak Smalec serwując Mutanta w Koronie!

Częstotliwość pojawiania się muzycznych nowości z Zamku i nowych inicjatywym tak wzrosła, że powstała potrzeba stworzenia zamkowego serwisuj informacyjnego, w którym nadawaliśmy informacje co nowego u nas.

W międzyczasie miała miejsce premiera kolejnego utworu od Kus Kus Kaln – Marzenie od najmłodszej zamkowej ekipy pojawiło się wraz z klipem na YT.

Przyszedł 25 maja, dzień urodzin Roberta Brylewskiego, który jest wielką inspiracją dla naszej zamkowej ekipy. Lisu postanowił twórczo świętować tę datę, złapał gitarę i w domowych warunkach nagrał cover Izraela – Duchowa Rewolucja.

W Polsce coraz bardziej rozkręcała się akcja hot16challange i coraz więcej zamkowych załogantów zostało nominowanych do wyzwania. Z muzyczną pomocą przyszedł Shanti, który zaczął obdarowywać swoimi tłustymi beatami. Pierwszy za majka złapał Madhava, to był konkretny powrót do nawijania po wielu latach przerwy.

Następni w wyzwaniu zaprezentowali się młodzi, utalentowani przedstawiciele Kus Kus Klan – Nitaj i Wiki Szyszka.

Przyszedł czas na nasze wspaniałe, jaworowe dziewczyny, które żadnych wyzwań się nie boją. Jako pierwsza za majka złapała ReggUlaMiss, to wprawiona muzyczna wyjadaczka, znana z takich składów jak RWR Babilon Error czy Javara Sound System – obdarowała nas konkretnym, korzenny przekazem.

Następny do challengowej akcji wkroczył Zuch Man w duecie z Siekiem – podwójnym… a kto wie czy nie potrójnym freestylowym mistrzem Jawora. Daj Siekowi bit, a chłopak na nic nie czeka i jeden za drugim rymy nawleka… konkretny, świadomy przekaz z dużą dawką energii!

Do akcji wkroczyła kolejna jaworska reprezentantka Lila – jej głos można było dotąd z przyjemnością usłyszeć w wielu muzycznych produkcjach Shantiego, ale o ile pamięć nie myli to pierwszy raz jak pojawia się cały utwór w jej pięknym wykonaniu.

Akcja hot16challnge2 zataczała coraz większe kręgi wśród jaworowych ludzi… nawet nasz zamkowy Lis zaczął rapować i nawinął co mu na duszy leży.

Polityczna, kampanijna narracja zaczęła opanowywać polskie ulice i domy… zbliżały się wybory, wiec politycy jeszcze intensywniej zabrali się do swoich działań… kłamali, manipulowali, dzielili… w odpowiedzi na tę rzeczywistość Ga-Ga Zielone Żabki wrzuciły do sieci kip do nowego utworu „Przejmujemy Ziemię”.

W 2020 roku mieliśmy świętować jubileuszową X Wegetariadę… zbliżała się data festiwalu, który organizujemy co roku w jeden z pierwszych weekendów lipca. Niestety w związku z epidemicznym okolicznościami i panującymi zakazami wydarzenie nie odbyło się w planowanym terminie. Jednak nie poddawaliśmy się i konsekwentnie działaliśmy, żeby Wegetariada mogła się odbyć.

Kiedy w trakcie wakacji nastąpiło małe poluzowanie i pojawiły się nowe możliwości, rozpoczęlismyl pracę by dostosować wydarzenie do obecnej sytuacji i tak powstała przejściowa Wegetariada 9.5, która odbyła się w przestrzeni Zamku Piastowskiego. Mnóstwo spotkań, uśmiechniętych twarzy, muzyka, tańce, roześmiane bawiące się dzieci – w końcu jakieś kulturalne odmrożenie w tym ciężkim dla Kultury epidemicznym czasie!

Wakacje to czas gdy zamkowe twórcze młyny chwilowo zwalniają tempa… wielu z nas pakuje plecaki i rusza w drogę. Od razu po powrocie z wakacyjnych wojaży zabieramy się do ogarniania festiwalu Dziedziniec Sztuki, który odbywa się co roku w przestrzeniach Zamku. Ideą wydarzenia jest przeciwdziałanie wykluczeniu kulturowemu, które dotyka wiele małych miejscowości w Polsce w tym miasto Jawor. W tym celu co roku szykujemy szeroką ofertę kulturalną we współpracy z Festiwal preTEXTY, Międzynarodowy Festiwal Watch Dosc, Amnesty International, Street art Studio Zamek, Land art Jawor, Bez Granic film festiwal, Biblioteka Miejska w Jaworze, Jaworski Ośrodek Kultury.

Wraz z wrześniowym, twórczym wzmożeniem nasi zamkowi załoganci Piotr Maciej Kądziołka i Darek Kwaśny stworzyli projekty Kino Kredo i Jaworowi Ludzie. Główną ideą tych inicjatyw jest dzielenie się historią Jawora dzięki digitalizacji materiałów filmowych zapisanych na taśmie celuloidowych 8mm/16mm zawierające kroniki filmowe Janusza Kredoszyńskiego.

Jesień przyniosła ze sobą nowe wydawnictwa zamkowych zespołów. Światło dzienne ujrzała debiutancka płyta Chaos CTRL – ekipa gra muzykę elektroniczna z wariacją vizual art i autorską liryką Moniki Kręcisz-Kozłowskiej.

Kolejną wydawniczą nowością jest płyta Czarno Białe Ślady – projekt tworzą Zbigniew Krzywański, gitarzysta i współtwórca zespołu Republika, Jacek Bończyk, wokalista, aktor filmowy i teatralny, a wraz z nimi Jakub Nowak, nasz zamkowy załogant, multiinstrumentalista, realizator dźwięku.

Z ciekawych inicjatyw podjętych przez zamkowych ludzi, wspomnieć trzeba serię felietonów „Anarchiści Sztuki” o artystycznych wywrotowcach, opracowaną przez Piotra Macieja Kądziołkę. Na tę chwilę na naszej stornie opublikowaliśmy 3 części, a ile ich będzie wie tylko sam autor.

Co jeszcze działo się u nas? Przechodząc w dzień i w nocy obok Zamku, słychać dźwięki wydobywające się z naszych komnat… obecnie działa u nas kilka pracowni muzycznych, w których gra około 15 zespołów. Są pracownie plastyczne, świetlica gdzie się spotykamy i integrujemy… Zamek twórczo tętni życiem.

Jedną z ostatnich inicjatyw podjętych w tym roku był koncert Ga-Ga Zielone Żabki – transmisja live z Zamek Nadaje, który odbył się 13 grudnia. To było dla nas duże wyzwanie, chcieliśmy podnieść poprzeczkę od pierwszej transmisji live z Zamek Nadje, kiedy to Smalec i Lisu na dwie gitary, zagrali utwory Ga-Ga-ZZ. Tym razem ekipa miała zagrać w pełnym składzie,
a realizacja wideo odbyć na kilka kamer. Jak nam wyszło sprawdźcie sami!

Koniec roku już tuż tuż, to dobry czas na podsumowania, refleksje, wizje, marzenia oraz plany twórczego działania, by te wizje i marzenia urzeczywistniać. Na początku roku, kiedy znaleźliśmy się w nowych epidemicznych oklicznościach zadawaliśmy pytania, czy ta sytuacja może nas czegoś nauczyć, przemienić świadomość, zainspirować do zmian na lepsze… czy tak się stało, czy dowiedzieliśmy się o sobie czegoś nowego, czy jesteśmy bliżej siebie, a może dalej, jakie zjawiska społeczne wyszły na wierzch?

Zachęcamy by każdy ze spokojem odpowiedział sobie na te i inne nachodzące go pytania, pamiętając przy tym, że jesteśmy tu razem z innymi ludźmi, zwierzętami, przyrodą, że łączą nas relacje i że jako człowiek, istota myśląca nie jesteśmy w stanie ogarnąć wszystkiego myślą, że nasze rozumowe zdolności poznawcze są ograniczone i nie mamy wiedzy absolutnej, że potrzebujmy dialogu, współpracy, współodczuwania.

Na koniec jeszcze kilka słów na przyszłość… już zacieramy ręce na kolejny twórczy rok! Najważniejsze działania, które chcemy podjąć to nadawanie audycji radiowych – marzy nam się Radio i ramówka pełna muzyki i kultury. Audycje” Zamek Nadaje Kulturę” zostały przerwane ze względu na problemy z internetem, które bardzo utrudniały nam nadawanie na żywo… ale przeszkody nas nie zniechęcają, a wręcz odwrotnie, inspirują do przemyślenia i usprawnienia naszego działania – pracujemy nad tym żeby stworzyć konkretną platformę radiową.

Druga sprawa to rozwój studia nagraniowego z możliwością transmisji koncertów na żywo, sporo udało się już w tym temacie zrobić, ale ciągle brakuje nam sprzętu muzycznego i wideo, dzięki któremu moglibyśmy postawić konkretne studio audio-wideo.

Oczywiście kontynuujemy nasze festiwale, w planach są X Wegetariada, Dziedziniec Sztuki, chcielibyśmy przywrócić do życia Vege Punk Fest. Na horyzoncie sporo muzycznych nowości, płyty Ga-Ga Zielone Żabki, Radykalna Wieś, autorski muzyczno-poetycki projekt Lisa i pewnie jeszcze kilka nieoczekiwanych premier… co tu dużo mówić, będzie się działo, będzie się nadawało!

Każdy kto chciałby wesprzeć nasze działania może to zrobić na różne sposoby, robiąc zakupy w zamkowym sklepie, zapraszając znajomych do polubienia naszego profilu na facebooku, biorąc udział w tworzonych przez nas wydarzeniach, nadając nasze posty dalej w Świat, wpłacając kaskę na konto wspierającego nas stowarzyszenia TAK Jawor (z dopiskiem Zamek Nadaje) – za każde wsparcie wielkie dzięki!

narrator